ZÁHADY ŽIVOTA: Haruspikové, krvaví věštci starověku

ZÁHADY ŽIVOTA: Haruspikové, krvaví věštci starověku

Všichni známe tradiční metody předpovídání budoucnosti. Každý den na nás v časopisech i na internetu vyskakují horoskopy se svými předpověďmi pro jednotlivá znamení zvěrokruhu dle aktuálního postavení planet nebo vidíme nejrůznější více či méně pochybné nabídky lidí, kteří se nám různým způsobem snaží nabídnout své věštící služby. Karty, runy nebo lidská dlaň… Málokdo však ví, že kdysi existovaly i další praktiky, a mnohým z nás by se možná žaludek obracel vzhůru nohama, kdybychom se stali jejich součástí. Jednou takovou praktikou, která se hojně používala ve starověkém Římě, je tzv. haruspicie, tedy divinace nejen ze zvířecích vnitřností.

Píše se začátek roku 44 před Kristem. Gaius Julius Caesar si nechal zavolat jednoho ze svých nejbližších poradců, aby mu vyložil osud, jejž pro něj přichystali bohové na nadcházející období. Jeho poradcem není nikdo jiný než haruspex. Jeden z mála vyvolených, kteří ovládají staré umění divinací a určují, zda bohové projeví dotyčnému přízeň, přijde těžké období, nebo jiná významná událost.

V místnosti je šero, je osvětlená pouze pomocí svícnů. Haruspex kyne Caesarovi, aby přistoupil blíž. Mezi věštcem a mocným politikem stojí pouze kamenný oltář. Věštec se státníkovi zahledí s vážným výrazem do tváře, poté se otočí, uchopí mladou ovci a položí ji na oltář. Pak vyzdvihne do vzduchu ve slabém světle lesknoucí se ostrý nůž. Caesar se marně snaží skrýt nervozitu a nejistotu, když mu kapka potu stéká po tváři. Ještě chvíli tají dech – za okamžik už bude jasno. V extázi haruspex vráží dýku s velkou silou a přesností hluboko do útrob ovce. Oltář rudne krví a z rozpáraného torza ovce jsou s chirurgickou precizností opatrně vytahovány vnitřnosti. Jeden po druhém jsou orgány podrobovány pečlivému průzkumu a ohmatání, obzvláště pak játra jsou zkoumána velice důkladně. Poté jsou dýka i vnitřnosti odloženy a věštec upře svůj, teď ještě vážnější, pohled na Caesara. Učenec varuje, že věštba nedopadla příznivě. Bohové mají pro vládce přichystaný krutý osud a musí se mít na pozoru.

Mocný muž, ač otřesen a znepokojen, nenechává se touto nepřízní bohů ovlivnit. Trvá na tom, aby vše pokračovalo dle jeho stávajících plánů. Uplyne pár měsíců a Caesar je v senátu brutálně ubodán. Zdá se, že se mu lhostejnost k varování haruspika stala osudnou a vůle bohů se vyplnila přesně tak, jak byla o pouhých pár měsíců dříve předpovězena…

Z haruspikových slov můžeme pochopit jasný záměr, s nímž byly pro Římany věštby prováděny. Hlavním cílem bylo zjistit, jaká je vůle bohů a především to, zdali jsou bohové Římanům nakloněni a ochotni jim jako národu (a jeho vůdcům) pomáhat v případě války. Kdo byl však onen haruspex? Kde se vzal? A existovala běžně taková praxe ve starověkém Římě?

Odcizené kulturní dědictví

Dle dochovaných příběhů se první haruspex (počeštěno – haruspik) dostal do Říma kolem roku 406 př. n. l. tak, že byl násilně odvlečen římskými vojáky přímo ze svého domu v Etrurii. Tento muž měl být předveden před samotný senát a magistráty, kteří lačnili po tom, aby na vlastní oči spatřili ten zázrak a zjistili, jak moudrý muž umí vyjevit vůli bohů. Gaius Julius však nebyl zdaleka jediný, kdo využíval divinační a poradenské služby těchto učenců. Už od první chvíle, kdy Římané poznali hodnotu haruspiků, se tito věštci stali pevnou součástí jejich náboženské kultury. Stalo se tak již na konci pátého století před naším letopočtem. Římané měli tou dobou plné ruce práce s vedením válek se svým nejbližším sousedem – Etrusky. Jedním z největších výnosů římsko-etruských válek, kromě nového území a obchodu s otroky, bylo právě objevení těchto zázračných mužů, kteří byli vyučeni v divinačních technikách a za svou moudrost uznávani po celé Etrurii.

Věštci i strážci

Co se působení haruspiků týče, víme, že během posledních fází Římské republiky a krátce po vzniku Římského impéria bylo jejich úlohou především sloužit. Nejen římským magistrátům, ale také veřejně římskému lidu. Jejich služby si však nemohl dovolit úplně každý, tuto možnost měli pouze majetnější obyvatelé nebo občané s vlivnějším postavením. Bylo tedy běžné, že mnozí z magistrátů měli svého vlastního osobního haruspika. Haruspik nebyl ale jen osobním vykladačem osudu svého pána, zastával také úlohu jeho strážce. A kromě toho měl též dohlížet na to, aby jeho patron vždy dosahoval úspěchu a udržoval si co možná největší slávu.

Víme, že existoval řád haruspiků, který měl 60 členů, z čehož ne všichni pobývali v Římě. Učenci byli rozptýleni po různých částech Itálie a jsou i případy, kdy působili po boku guvernérů dobytých provincií. Mnoho z nich pocházelo ze zajetí, ze žalářů nebo z řad otroků. Jiní byli římskými učenci, kteří se odešli učit těmto praktikám přímo od původních Etrusků, kteří znali tyto techniky nejlépe.

Předpovězená smrt

Další zmínku o haruspicích nacházíme až v roce 340 př. n. l., kdy si konzulové Decio a Manlio přišli pro radu k haruspikovi před rozhodující bitvou proti Samnitům. Věštec konzulům vysvětlil, jaký je význam vnitřností obětovaných zvířat: vnitřní orgány obětí předurčili Deciovu smrt, nicméně jinak byla znamení ve všech dalších ohledech příznivá. Na bitevním poli byl Decius velmi inspirativním vojevůdcem a nepřátelští Samnité před ním měli respekt tak obrovský, že se mu báli postavit v boji muže proti muži. Nakonec dle předpovězené věštby padl. Římané ale – přesně tak, jak bylo řečeno – nakonec bitvu s velkou slávou vyhráli. Smrt konzula byla mnohokrát opěvována i dramatizována. Údajně umřel za podivuhodných okolností.

Chcete se dozvědět víc o tom, jak takové věštby haruspiků vypadaly? Krev a játra obětovaných zvířat nikdy nelhaly! Dozvíte se v únorových Záhadách života, oblíbeném časopisu o mystériích, zdraví a duši.

V aktuálním čísle také například najdete:

• Mág Raven Argoni: Jeho fotografie známe všichni. Jsou plné sexuální magie a budí zaslouženou pozornost. Jaký ale opravdu je jejich tvůrce? A co zažil? • Kopec Smolná - místo, kde se toulají neklidné duše. Leží tu upíři, fexti a sebevrazi • Mimozemští »loutkaři« - Zasahují mimozemšťané do pozemských válek? • Tajemná místa světa: Záhada podzemního komplexu Lungjou • Dávní jasnovidci: Krev ve službách věšteckých umění • Další výzkum z oblasti reinkarnací: Co děláme než se narodíme? Fascinující svědectví! • Nevšední projevy: Duchové, kteří za sebou nechávají vůni minulosti - dopisy z archivu záhadologů • Farář dokázal víc než medicína: Neuvěřitelná zkušenost písničkáře Jaroslava Samsona Lenka • Energetický plakát na únor pro vás • Léčitel Ladislav Tichý: „Viděl jsem v lidech démony.“ • Věčná láska - slibujeme si jako duše, že se k sobě vrátíme i v dalším vtělení? • Paranormální jevy: Máte doma ducha, který vám bere sílu? 10 rad co dělat • Lovci duchů EPRV777 se vypravili na jižní Moravu. Co tu viděli? A kdo na ně hodil brýle?

Únorové číslo najdete na stáncích od 31. ledna 2019.

Více informací na www.facebook.com/zahadyzivota/ nebo www.zahadyzivota.cz.