Věčné zázraky modré planety

Věčné zázraky modré planety

1 sérieSRN | Dokumentární, Přírodopisný

Island, Vietnamská zátoka Ha Long a Grand Canyon patří mezi nejpůsobivější místa naší planety. Objevte jejich krásu a jedinečný ekosystém… Německý dokumentární seriál (2022)

Přehrát
HodnotitHodnotit
Grand Canyon

3. epizoda: Grand Canyon

Grand Canyon ve státě Arizona v USA nám dává nahlédnout do nejdávnější historie Země. Jak ale vznikl kaňon dlouhý téměř 450 km, široký 30 km a hluboký 1,5 km? Vědci se tímto problémem zabývají už hodně dlouho. Filmaři tentokrát doprovodí geologa profesora Karla Karlstroma a jeho manželku Lauru Crosseyovou, kteří na řece Colorado zahajují průzkumnou výpravu za tajemstvím Grand Canoynu, poprvé zmapovaného v roce 1869 Johnem Wesleym Powellem. Nejstarší horniny tvořící stěny kaňonu jsou staré až 2 miliardy let. Pohybem tektonických desek, stlačováním hornin a sopečnou činností vznikly tzv. Višnuovy hory, dnes zerodované a nazývané Višnuovy základní kameny. Na rozdíl od vědců má pro potomky původních obyvatel – např. kmenů Hualapai, Havasupai či Hopi - Grand Canyon především význam duchovní, jakožto zdroj veškerého života. Ve strážní věži z roku 1931 se nacházejí nástěnné malby ilustrující zrod Hopiů. Geologové zatím zkoumají usazeniny hornin, tvořící jednotlivé dobře viditelné vrstvy, a také zkameněliny. Ty pocházejí z doby před 500 miliony let, kdy se zde rozléval oceán, v němž žili trilobili, korýši a bezobratlí. Na Zemi tehdy probíhala skutečná exploze života. Tzv. stopové fosílie zde zkoumá i paleontoložka Anne Millerová. V roce 2017 zde byl učiněn zajímavý objev fosilních stop plazovitých tetrapodů kladu Diadectomorpha. V následujícím období pokryla zdejší prostory poušť, jejíž sypký písek později ztvrdl a vytvořil tzv. coconinský pískovec. Geoložka Zoe Brownová studuje jednotlivé vrstvy hornin, čím níž uložených, tím starších. Dno oceánu, který zde kdysi byl a zanechal ve stěnách například zkameněliny ramenonožců, se asi před 70 miliony let vlivem pohybů zemské kůry zdvihlo a vznikla Coloradská plošina, jíž si později po 6 milionů let klestila cestu řeka Colorado. Vznikly paleokaňony a dvě velká jezera, pak došlo k jejich spojení a zrození Grand Canyonu. Geolog Ryan Crow se už 15 let věnuje studiu lávových proudů, které se ze sopek vylily do kaňonu a zahradily tok řeky Colorado. Stalo se to asi před půl milionem let. Láva proudila korytem řeky do neuvěřitelné vzdálenosti 135 kilometrů, aniž by zchladla a ztuhla. Vysvětlení spočívá pravděpodobně v tom, že nad tekoucí lávou se vytvořila jakási krusta, která zabránila ochlazení. Po stovce let ale vody řeky hráz prorazily a řeka Colorado se znovu dala do pohybu. Oblast Grand Canyonu zažila během milionů let převratné změny, a další ji nepochybně v budoucnosti ještě čekají. Až do chvíle, kdy se za pár desítek milionů let dost možná změní v pouhou zvlněnou krajinu bez výraznějších prvků připomínajících jeho dnešní úchvatnou podobu …

2. 9. 2024
Zátoka Ha Long

2. epizoda: Zátoka Ha Long

Vietnamská zátoka Ha Long, která je vlastně celým souostrovím se 2 000 ostrůvků a skalnatých věží, figurující na seznamu světového dědictví UNESCO, a zejména její skály a jeskynní systémy, jsou předmětem intenzivního vědeckého studia. Existují zde velmi rozmanité a vzácné ekosystémy, které obývají i vzácní živočichové jako např. endemičtí hulmani Trachypithecus poliocephalus. Velmi ohrožený druh dnes čítá asi 74 – 78 jedinců v chráněné oblasti na ostrově Cát Ba. Zatímco před 20 000 lety tu byla úrodná pláň obklopená kopci a vápencovými skalami, později došlo k významným změnám. Před asi 11 800 lety se oceán zdvihl až o 120 metrů, což přimělo ke stěhování nejen lidi, kteří zde již sídlili, ale i hulmany, kteří se dokonale přizpůsobili životu na skalách. Studiem druhů mlžů, kteří se zde zachovali v podobě zkamenělin, a pomocí radiokarbonového datování určují vědci, kam až sahalo moře. Zatímco před 6 000 lety byla hladina o 6 metrů výš, před 2 000 lety se stabilizovala do dnešní podoby. Skalní formace ovšem vznikly mnohem dříve. Před 500 miliony let zde bylo mořské dno, zatímco před 350 miliony let mělké moře, kde žili nejrůznější obojživelníci a plazi. Chrám Ba Men připomíná osud 9 žen, které v bouři ztroskotaly a utonuly. Nejstarší z nich vyneslo moře na břeh a stala se svatou patronkou tohoto poutního místa. Před 250 miliony let tuto oblast zalévalo mělké moře, které v průběhu milionů let a vlivem změn zemského povrchu ustoupilo tropické poušti. Dnešní krajina vděčí za svůj vznik pronikání mohutného říčního systému přitékajícího po miliony let z Himálaje. Geology zajímají i krasové útvary a zkoumají jeskyně, z nichž mnohé jsou staré 40 milionů let. Probíhá v nich tzv. proces zkrasovění, v jehož důsledku vznikají krasové útvary. V jeskyních žijí v naprosté tmě dosud málo známí sladkovodní korýši. Velký koloběh vápníku v přírodě nicméně ohrožuje zvyšujícím se množství oxidu uhličitého v atmosféře, které déšť přivádí do moře. S tím souvisí ubývání korálových útesů, které je rovněž předmětem studia. Na vině je rybolov, stále intenzivnější doprava a v neposlední řadě i obrovský příliv turistů. V krasovém biotopu žijí vzácné druhy živočichů. Vědci zkoumají kriticky ohrožené endemity, jako je například gekončík Goniurosaurus catbaensis. V zátoce Ha Long probíhá nepřetržitý geologický proces a je pravděpodobné, že jednou v dávné budoucnosti zcela zanikne…

26. 8. 2024

Bez reklam s prima+ PREMIUM

Reklama

Předpremiéry a prima+ ORIGINALS

Aktivovat PREMIUM

O seriálu

Island, Vietnamská zátoka Ha Long a Grand Canyon patří mezi nejpůsobivější místa naší planety. Objevte jejich krásu a jedinečný ekosystém… Německý dokumentární seriál (2022)

Režie

SCHULER H.

Původ

SRN

Rok výroby

2022

Žánr

Dokumentární, Přírodopisný

Stopáž

52 min
PP

Bez reklam s prima+ PREMIUM

Reklama